Warning: imagepng(): Unable to open 'upload/thumbs/ingilteremuzikharitasi-65-210-135-s-p-center_center-FFFFFF.png' for writing: Permission denied in /var/www/ailehekimi.com/public_html/admin/system/classes/IMAGE_PROCESSOR.php on line 77
YÜZLERCE ÇOCUK KİTABI ARASINDAN SEÇİM YAPMAKTA ZORLANMAYIN!
YÜZLERCE ÇOCUK KİTABI ARASINDAN SEÇİM YAPMAKTA ZORLANMAYIN!

YÜZLERCE ÇOCUK KİTABI ARASINDAN SEÇİM YAPMAKTA ZORLANMAYIN!

27.10.2015 | Aktüel | | Henüz yorum yazılmamış

   Çocuk kitaplarının çocukların hayal gücünü geliştirdiği bilinen bir gerçek. Ancak bir ebeveyn olarak edebiyat dünyasındaki yüzlerce çocuk kitabı arasından seçim yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için önerimiz çocuk edebiyatının klasikleri arasında kabul edilen Antoine de Saint Exupery’nin Küçük Prens’i ve Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık’ı ile başlamanız.
   Ünlü çocuk kitapları yazarı Roald Dahl, çocuk kitapları seçiminizde en çok yararlanacağınız yazarlardan biri. Sinemaya da uyarlanan Charlie’nin Çikolata Fabrikası ile Matilda ve Dev Şeftali kitaplarını, yazarı yakından tanımak için seçebilirsiniz. Çocuklarınıza çekinmeden kitaplarını okutabileceğiniz bir diğer yazarsa, yetişkinler için de çoksatan kitapların yazarı olan Alexander McCall Smith. Bu yazarın çocuklar tarafından en çok okunan kitapları ise Patlamış Mısır Korsanları, Balonlu Sakız Ağacı, Sosis Köpeklerin İncelikleri ve Patlayan Balonlar Macerası. Bu yazarlarla birlikte Alev Saçlı Çocuk ve Aklından Düşünceler Geçen Çocuk gibi kitapların sevilen yazarı Christine Nöstlinger’i de yazar seçimi yaparken mutlaka dikkate almanızı öneririz. Dünya çocuk edebiyatından seçtiğimiz bu örnekler çocuğunuzun okuma sevgisini artıracaktır.
 
     Yerli malı çocuk kitapları
   Türkiye’de de çocuk edebiyatına eğilen yayınevleri ve üretimini bu alanda gerçekleştiren değerli yazarlar bulunuyor. Seçim yaparken, TUDEM Yayınları, Günışığı Kitaplığı, Mavibulut Yayınları ve Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan kitaplara göz atabilirsiniz. Çocuk kitapları yazıp çizen Behiç Ak’ın klasikleri arasında kabul edilen Gülümseten Öyküler dizisini ve yakın zamanda kitapçılarda yerini alan Eve Giden Küçük Tren kitabını öneririz. Ülkemizdeki çocuk edebiyatını yakından tanımak için Raife Polat, Sevgi Saygı, Mavisel Yener gibi yazarların kitaplarına da göz atabilirsiniz. Mavisel Yener’in Dolunay Dedektifleri dizisi beş iyi arkadaşın heyecanlı dedektiflik serüvenlerini anlatıyor.
 
                                            

Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık