UZMANLAR TARÇININ SAĞLIĞA FAYDALI OLDUĞU KONUSUNDA HEMFİKİR

UZMANLAR TARÇININ SAĞLIĞA FAYDALI OLDUĞU KONUSUNDA HEMFİKİR

01.10.2015 | Aktif Sağlıklı Yaşam| | Henüz yorum yazılmamış

   Tarçın, MÖ 3000’lerde Çinliler tarafından kullanılıyordu. Avrupa’da 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar en değerli ve pahalı baharatlarından biri sayılan tarçının anavatanıysa Güney ve Güneydoğu Asya. Baharat olarak kullanılan toz tarçın, defnegiller familyasından yaprak dökmeyen aynı isimli aromatik ağacın iç kabuğunun kurutulup öğütülmesiyle elde ediliyor. Kabuklar iç içe konulup kıvrılarak çubuk tarçın olarak kullanılıyor. Dünya genelinde tüketilen tarçının yaklaşık %90’ı Çin, Endonezya ve Sri Lanka’dan geliyor.
 
     Tarçının faydaları saymakla bitmiyor
   Tarçın lif bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırıyor ve kan şekeri dengesini koruyor. İçerdiği sinamaldehid, sinnamil asetat ve sinnamil alkol bileşenleri tarçını sağlığa faydalı, değerli bir baharat haline getiriyor. 
 
     Kan pıhtılaşınca
   Yaralanma sırasında kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduran trombositler zaman zaman herhangi bir yaralanma olmamasına karşın damarda birikerek tıkanıklığa yol açabiliyor. Tarçının bu tehlikeli pıhtılaşma üzerindeki etkisi hakkında çok sayıda bilimsel araştırma bulunuyor. Tarçında bulunan “sinamaldehid” (sinamik aldehit olarak da bilinir) istenmeyen pıhtılaşmaları önlüyor. Tarçın bu özelliği sayesinde iltihap önleyici olarak da kullanılıyor.
 
     Tarçın mikroplara karşı
   Bakteri ve mantar hastalıklarının yayılmasını önleyen tarçın yağı, doğal bir mikrop önleyici ve temizleyici olarak da kullanılıyor. Bu özelliği laboratuvar testleriyle de kanıtlanmış. Gıda sektöründe, bakterileri önlemek ve gıdaların raf ömrünü uzatmak için de tercih ediliyor.
 
     Kan şekeri dengesi önemli
   Bilimsel bir araştırma sırasında 40 gün boyunca her gün 1-6 gram arasında tarçın tüketen gönüllülerin kolesterol seviyelerinde %18, kan şekeri seviyelerindeyse %24 düşme olduğu görüldü. 2012’de tarçın ve tarçın takviyelerinin glisemik kontrole yardımcı olduğu sonucu elde edildi. Bu konuda araştırmalar sürüyor, ancak tarçının kan şekerini düşürdüğü ve insülini artırdığı da bilimsel olarak kabul görmüş durumda.
 
     Tarçın ve hafıza
   ABD’de, Wheeling Jesuit Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve bilişsel fonksiyonu artırdığı belirlendi. 2009’da “Journal of Alzheimer’s Disease” adlı bilimsel dergide yayınlanan bir makaleye göreyse, tarçın özü Alzheimer hastalarında görülen “tau proteinlerinin kümelenmesini” önlüyor ve hastalığın gelişimini yavaşlatıyor. Bu konuda yapılan çalışmalar ümit vadetse de daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu bir gerçek.
 
     Tarçın ve kolesterol
   Günde 1-2 gram tarçın, metabolizmanın yağı ve şekeri işlemesini düzenlediği için “teorik” olarak kötü kolesterolü düşürdüğü kabul ediliyor. Uzmanlar yemeklere şeker ve tuz yerine tarçın eklemenin, özellikle kolesterol sorunu olanlar için iyi bir seçenek olduğunu belirtiyor.
 
Uzmanlar tarçın konusunda ne düşünüyor?
 
     Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay
   “Toz tarçın düzenli olarak her gün tüketildiği zaman LDL kolesterol seviyesini düşürmekte, kan şekerinizi dengelemekte, zayıflamanıza yardımcı olmakta, kan basıncınızı dengede tutmakta ve bilhassa da yüksek tansiyon hastalarına olumlu etkiler sağlamakta. Toz tarçının sağlığa faydaları elbette bu kadarla da bitmiyor. Günümüzün amansız hastalıklarından olan kanser de toz tarçın tüketimiyle önlenebiliyor. Kanserden korunmak istiyorsanız, her gün yarım çay kaşığı toz tarçın tüketebilirsiniz.”
 
     Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
   “Tarçın son yılların flaş baharatlarından biri. Neredeyse her gün tarçının faydalı olduğunu ortaya koyan yeni bir araştırma yayınlanıyor. Özellikle çağın vebası olarak kabul edilen insülin direnci ile mücadelede mükemmel bir doğal destek.”

Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık