Türkiye'nin En Güzel 10 Plajı

Türkiye'nin En Güzel 10 Plajı

01.08.2015 | Yazarlar| | 1 Yorum

Kızgın kumlardan serin sulara….
Bavullar hazır, özgür maviler bizi bekler. Uzun soğuk bir kışın ardından güneşin sıcacık kucağına uzanacağımız, turkuaz mavilere yüzeceğimiz plajlara gitmeyi hak ettik. Tatil planlarının arifesinde sizin için bu senenin en gözde 10 plajını derledik.
 
1. Kaputaş Plajı, Kaş
Kaş ile Kalkan arasındaki yer alan sahil yolunun üzerinde bulunan Kaputaş Plaji kartpostalları özendiren görüntüsüyle, Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olarak Türkiye’nin en gözde plajları listemizdeki liderliği kapıyor.
 
 
2. Phaselis Plajı, Tekirova

Çam ve sedir ormanları arasında yer alan antik Phaselis plajı Kemer'in 16 km batısındadır. Antalya-Kumluca karayolunun 57. km'sinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 km sonra plaja ulaşılır. Tarihi mekanlara ilgi duyanlar plajın hemen yanında yer alan Phaselis antik şehrini de görebilirler. 

3. İztuzu Plajı, Dalyan

Bir tarafı tuzlu Akdeniz, diğer tarafı tatlı su olan İztuzu plajı Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakmalarına elverişli olan ince kumu barındıran bir doğa harikası… Batı tarafına, Dalyanağzı plajı, teknelerle, Doğu tarafına, İztuzu plajı, ise karayoluyla gidiliyor. Kumsalın orta kısmı ise tamamen doğal haliyle sizi bekliyor. Yalnızlığı sevenler için bulunmaz tatil cenneti…

4. Amos, Marmaris

Yeşilin ve mavinin tüm tonlarını yılın on iki ayında görebileceğiniz cennetten bir köşeye gitmek ister misiniz? Amos plajı ve aynı isimli antik kenti Marmaris merkezinden 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Tiyatrosu bölgedeki üç antik tiyatrodan biridir ve Amos'tan göreceğiniz manzara burayı ziyaret etmenize değecektir…

 

5. Kelebekler Vadisi, Fethiye

Kelebekler Vadisi, Muğla li, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan doğal bir hazinedir. 1995'de 1. derecede doğal sit alanı edilmişve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Kelebekler Vadisi'ne ulaşım Ölüdeniz'den kalkan teknelerle sağlanır. Listemizde 5. sırayı kapan Kelebekler Vadisi, göremeyenlerin pişmanlık duyacağı cinsten bir güzellikte.

 

6. Alaçatı Plajları, İzmir

Rumlar zamanında bağcılık ve şarapçılık ile meşhur olan Alaçatı dendiğinde akla ilk gelen şey rüzgar sörfü. Genellikle Beach Club tadında plajları bulunan Alaçatı, gündüzleri deniz - güneş- sörf, geceleri ise parti meraklılarına ev sahipliği yapıyor. Alaçatı’nın en gözde plajı olan Çark plajı özellikle sörfçülerin en keyifli rüzgarları yakaladığı koylardan biri. Bunun yanısıra, görülmeye değer bir başka Alaçatı plajı da Aya Yorgi, akıllara durgunluk verecek güzellikle havuz sakinliğinde deniz keyfini kaçırmam derseniz seyahat programınıza eklemeyi ihmal etmeyin.

7. Akbük, Gökova

Gökova Körfezi'nin en benzersiz ve en vazgeçilmez tatil bölgelerinden biri olan Akbük Koyu sessizliği, sakinliği ve tertemiz turkuaz sularıyla huzura davetiye niteliğinde bir koydur. Gökova Körfezi’nin kuzeyinde yer alan koy Muğla merkeze 48 km uzaklıktadır. Karia Antik Kenti'ni ve Keramos kalıntılarını gezip görebilme imkanına da sahipsiniz.Akbük Koyu'na isterseniz Akyaka'dan sahil boyunca süren 25 kilometreli bir yolla ya da Ören'den 20 kilometrelik asfalt bir yolla ulaşabilirsiniz.

8. Ovabükü, Datça

Tatilinde sessizlik ve sakinlik arayanlar için bulunmaz mekanlardan biri olan Ovabükü Datça yarımadasında yer alan en güzel koylardan biri. Tıngır mıngır yolları, el değmemişdoğası ve kıyısında bulunan birkaç pansiyon ve restoran dışında koruduğu bakirliği ile  kafa dinlemek için tatil arayışında olanlara şifa niyetine.

9. Çıralı, Olympos

Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Çıralı, üç kilometre kumsalın oluşturduğu sahil şeridinde koruma altındaki deniz kaplumbağalarının (caretta caretta) uğrak noktası olan plajlardan biri. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükseliirken her iki ucu kayalıklarla sınırlanmıştır. Yeşile, maviye, sakinliğe doyarsınız bu eşsiz kumsalda. Şehrin gürültüsü, karmaşası çok gerilerde kalır ve doğa ile iç içe keyifli bir tatil yapmanın tadını çıkarırsınız.

10. Kızkumu, Orhaniye

Denizin üstünde yürümek ister misiniz? Marmaris’e 25 kilometre mesafede bulunan, yeşil ile mavinin kucaklaştığı ender güzelliklere sahip yerlerden birisi olan Orhaniye koyundaki efsanevi Kızkumu Plajında deniz içinde bulunan ve kumlardan oluşan yaklaşık 600 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğindeki yolda, misafirlerine deniz üzerinde yürüyormuşhissi veriyor. Siz de bir kaç metre mesafede demirli yatlar ve teknelerin yanında yürüme heyecanını tatmak isterseniz tatil planlarınıza Kızkumu’nu eklemenizi tavsiye ederiz.


Diğer Yazılar

1 Yorum

  1. Zuhal Karagil Zuhal Karagil:

    Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. elinize sağlık . Keşke ı karadenizi de unutmasaydınız.

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık