SPORU HOBİ HALİNE GETİREN ANTI GRAVITY VE CAPOEIRA

SPORU HOBİ HALİNE GETİREN ANTI GRAVITY VE CAPOEIRA

05.10.2015 | Aktif Sağlıklı Yaşam Aktüel | | Henüz yorum yazılmamış

   İş hayatının stresinden spor yoluyla kurtulabilir, sağlıklı bir yaşam için adım atabilirsiniz. Bazı spor dalları o kadar eğlenceli ki bir sonraki antrenman için gün saydırıyor.
 
 
     Anti gravity ile bakış açınızı değiştirin
   “Süspansiyon fitness” ya da “havada yoga” olarak da adlandırılan anti gravitiy en eğlenceli sporların başında geliyor. Amerikalı koreograf ve spor eğitmeni Christopher Harrison tarafından yaratılan anti gravitiy yoga, akrobasi, kinesis, dans, pilates gibi egzersizlerin birleşiminden oluşuyor. Özel bir ipek hamak yardımıyla vücudun yerle teması kesiliyor ve yerde yapılması oldukça zor olan hareketleri kolayca yapabiliyorsunuz. Binden fazla hareket imkânı sunan bu sporla vücudunuzun esnekliğini artırabilir, formunuzu eğlenerek koruyabilirsiniz.
 
     Yerle temasınızı kesin
   Özel ipek hamaklar sayesinde yerle temasınız kesiliyor ve hareket özgürlüğünüz artıyor. Egzersizler havada yapıldığı için bedene olan baskı sıfıra iniyor. Baskı odaklı sporlar bedeninizi yorarken anti gravitiy antrenman sonunda daha enerjik hissetmenizi sağlıyor. Sıfır baskı etkisi kasların esnemesini ve rahatlamasını sağlayarak sırt ağrılarını en aza indiriyor. Amerika’da birçok doktor hastalarını operasyon yerine anti gravitiy yogaya yönlendiriyor.
Egzersizlerin birçoğu için havada ters ve asılı kalmanız gerekiyor, böylece vücut serotonin, endorfin, oksitosin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarını daha fazla salgılıyor. Vücut yenilenirken beyne de temiz kan gidiyor. Bu sayede nöroplastisite kapasitesi yükseliyor.
 
 
     Havada dans
   Anti gravitiy aynı zamanda bir dans türü. Madonna, Rihanna ve Pink gibi dünyaca ünlü pek çok sanatçı spor olarak anti gravitiy yogayı tercih ediyor, özel ipek hamaklarla sahne performansları gerçekleştiriyor. Siz de kendi koreografinizi oluşturarak bu dans türünde uzmanlaşabilirsiniz.
 
 
• Zaman **
• Zorluk ***
• Kalori ***
• Keyif *****
 
 
 
 
 
     Capoeira ile yeni bir kültürü keşfedin
   “Özgürlüğe giden yol” anlamına gelen capoeira, 16. yüzyılda Brezilya’daki Afrika asıllı kölelerin yarattığı bir dövüş sanatı türü. O zamanlarda kölelerin kendilerini savunmak için yarattığı dövüş sanatı günümüzde pek çok ülkede bir dans türü olarak kabul ediliyor. Ritmik müzikleri, estetik figürleri ve kendine özgü felsefesiyle capoeira başlı başına bir kültür.
 
     Müziğin ritmine katıl
   Bu spor genellikle ikili gruplar halinde yapılıyor. Sporcular müziğin ritmine ve sözlerine göre oyunu ve birbirlerini
yönlendiriyor. Savunma sanatlarından esinlenilerek yaratılan koreografilere göre, sporcular birbirlerine temas etmeden savaşıyor. Birçok çeşidi olan capoeira, gücü ve estetiği birleştiren spor dallarından biri. Yapması kadar izlemesi de eğlenceli olan bu spor, kasları güçlendirirken vücudunuzun esnekliğini artırıyor.
 
 
 
 
     Tarzınızı seçin
   Capoeira’nın en popüler yöntemlerinden biri “angola”. Daha yavaş bir ritme sahip olması sebebiyle başlangıç için tercih edebilirsiniz. Yere yakın oynanan bu türde amaç kurnazlık ve çeviklikle rakibi alt etmek. Bir diğer çeşidiyse daha hızlı bir ritimde oynanan “regionel”. Bu türü oyun ve akrobasi içerdiği için çoğunlukla profesyoneller tercih ediyor. Bunların dışında farklı ritimlerde ve farklı koreografilerde oynanan birçok oyun bulunuyor.
 
 
     Strese birebir
   Capoeira, çocuklar dahil herkesin kolayca yapabileceği bir spor. Özellikle motive edici müzikleri ve öğrendikçe daha keyifli hale gelen koreografileri capoeira’yı bırakılması zor bir spor haline getiriyor. Sizin de iş yaşamınızın stresini bu yöntemle atacağınıza ve bir sonraki antrenmanı sabırsızlıkla bekleyeceğinize eminiz.
 
 
 
• Zaman ***
• Zorluk *****
• Kalori *****
• Keyif *****
 
 

Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık