İSTANBUL 6. HEPA EUROPE KONFERANSINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

İSTANBUL 6. HEPA EUROPE KONFERANSINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

29.09.2015 | Aktif Sağlıklı Yaşam Aktüel | | Henüz yorum yazılmamış

   2005 yılından bu yana Danimarka, Finlandiya, Avusturya, İngiltere, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve İsviçre’de gerçekleşen Hepa Europe Konferansı, bu yıl 7-9 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.
 
   Düzenleyici kuruluşlar arasında Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği’nin de yer aldığı konferansta İstanbul, fiziksel aktivite odağında uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Böylece Türkiye’nin, fiziksel aktivite konusuna verdiği önem de vurgulanmış olacak ve bulaşıcı olmayan hastalıklar konusunda Türkiye’nin üstlenebileceği öncü rol belirlenecek. Konferans, ulusal ve uluslararası paydaşların bir araya getirilmesi bakımından son derece önemli.
 
   Hepa Europe; Avrupa Birliği Konseyi, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa ve faaliyetlerini Brezilya’da sürdüren Agita Mundo ile işbirliği yapan, faaliyetlerini Danimarka’dan yürüten bir organizasyon. Organizasyonun fiziksel aktivite odaklı faaliyetleri, Dünya Sağlık Örgütü’nün ilgili strateji ve hedeflerine bağlı olarak şekillendiriliyor.
 
   
   Avrupa Birliği Konseyi, 2013 yılında fiziksel aktiviteye ilişkin ilk tavsiye kararını yayınladı. Hepa Europe organizasyonunu doğrudan tanıdığını ve desteklediğini ifade ettiği tarihten bu yana, üye devletlere Hepa Europe’un geliştirilmesi konusunda çağrıda bulunuyor.
 
   Avrupa’da sağlık perspektifinden fiziksel aktivitenin önemi konusunda farkındalığın artmasını amaçlayan, sağlık politikaları içerisinde fiziksel aktivite anlayışının güçlendirilmesini, bir yaşam biçimi olarak konumlandırılmasını destekleyen Hepa Europe, etkin stratejiler geliştiriyor ve sektörler arası etkileşimin güçlendirilmesini sağlıyor.
 
   Bunun yanı sıra karar vericiler, kurum ve kuruluşlar arasında fiziksel aktivitenin yaygınlaştırılması konusunda koordinasyonun geliştirilmesini de üstlenen Hepa Europe, 15 üyeden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yönetiliyor. Yönetim kurulu farklı Avrupa ülkelerinde çalışmalarını yürüten akademisyenlerden, danışmanlardan, kamu görevlilerinden ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa temsilcilerinden oluşuyor. Organizasyonun 33 ülkeden 140 üyesi bulunuyor. Üye kurum ve kuruluşlar arasındaysa sivil toplum kuruluşları, sağlık ve spor profesyonelleriyle karar vericiler yer alıyor.
 
   6. Hepa Europe Konferansı’yla ilgili detaylı bilgi almak ve konferansa kayıt yaptırmak için http://www.hepa2015.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Gelin, daha hareketli bir Türkiye için hep birlikte çalışalım!

Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>



Yukarı Çık