İNGİLTERE MÜZİK HARİTASI

İNGİLTERE MÜZİK HARİTASI

21.08.2015 | Aktüel | | Henüz yorum yazılmamış

Her Dönemin Müziği

     İngiltere’de 20. yüzyılın ortasından itibaren pek çok türde müzik üretildi. Punk, ska ve dubstep gibi türlerin bazıları İngiltere’de doğmamış olsa da dünyaya İngiltere üzerinden yayıldı. Müzik tarihinde önemli bir yeri olan, her çağa damgasını vuran isimlere yakından bakalım, İngiliz müziğinin dünya müzik haritasındaki yerini hatırlayalım:

 

    50’ler: Rock and Roll zamanı

    Döneme hâkim olan müzik Amerika’dan gelen jazz ve swing türleridir. Fakat dönemin sonlarına doğru Amerika’dan gelen rock and roll diğer türlerin    önüne geçer. İngiliz müzisyenler türe folk müzik öğeleri katar. The Beatles’ın ayak sesleri duyulur.

 

 

 

    60’lar: The Beatles’ın keşfi

    İngiliz müzik tarihi denince 60’lıyıllar akla gelen dönemlerden biridir. The Beatles ve Rolling Stones gibi gruplar sadece İngiltere’den değil, tüm dünyadan ateşli hayranlar edinir. İngiliz Müziği, dünya müzik haritasında önemli bir yer kaplamaya başlar.

 

 

 

    70’ler: Sert ve ağır yıllar

    Dönemin öne çıkan müzikal türleri saymakla bitmez. Punk isyanı küçük kulüplerde yayılırken, heavy metal de yavaş yavaş türün klasiklerini ortaya çıkarır. Progresif eğilimler genel olarak rock müzikte etkisini gösterir. Led Zeppelin ve David Bowie parçaları artık tüm dünyanın dilindedir.

 

 

 

    80’ler: Heavy metal listelerde

    Metalin her türünde klasik albümler müzik raflarındaki yerini alır. Judas Priest ve Iron Maiden gibi grupların parçaları listelerde üst sıralardadır. Londra ve Manchester gibi şehirlerdeyse elektronik müziğin temelleri house müzik çalan partilerle atılır.

 

 

    90’lar: Rock ve elektronik kardeşliği

    Britpop, postpunk ve postrock gibi günümüzde de çok dinlenen türlerini yaratan albümler döneme damgasını vurur. The Prodigy gibi gruplar rock ve elektronik müzik arasında gezinen albümler yapar. Blur ve Oasis gibi gruplar dönemin “marşlarına” imza atar.

 

 

    2000 ve sonrası: Şova devam!

    Geçtiğimiz 15 yıla baktığımızda, pop müziğin alanına giren isimlerin öne çıktığını görürüz. Bunda pop müziğin diğer türlerle yoğun bir etkileşime girmesinin de etkisi vardır. Amy Winehouse ve One Direction gibi isimler büyük hayran kitleleri kazanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık