Warning: imagepng(): Unable to open 'upload/thumbs/ingilteremuzikharitasi-65-210-135-s-p-center_center-FFFFFF.png' for writing: Permission denied in /var/www/ailehekimi.com/public_html/admin/system/classes/IMAGE_PROCESSOR.php on line 77
HAYAT KURTARAN TEKNOLOJİ
HAYAT KURTARAN TEKNOLOJİ

HAYAT KURTARAN TEKNOLOJİ

28.09.2015 | Aktüel | | Henüz yorum yazılmamış

     3D yazıcılar tıp dünyasında bir devrim mi?
 
   3D yazıcılar en hızlı gelişmeyi sağlık sektöründe yakaladı. Her gün tıp dünyasına yeni bir katkısı keşfedilen bu teknolojiye yakından bakalım.
 
   Dijital teknolojinin gündelik hayatımıza en büyük katkılarından biri olan 3D yazıcılar, dijital ortamda bulunan 3 boyutlu nesneleri fiziksel ürünlere çevirmeye yarıyor. Sanayide makine parçası üretmek için kullanılan yazıcılar artık tıp dünyasının da ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediliyor.
 
   3D yazıcıların tıp dünyasındaki etkileri üzerine çıkan haberler genellikle “tıp mucizesi” ya da “tıpta devrim” başlıklarıyla basında yer buluyor. Bunun sebebi yazıcıların umutsuz vakalarda olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olmasından kaynaklanıyor. 3D yazıcılar günümüzde tıp dünyasında pek çok uygulama alanı buluyor ve sık aralıklarla bu teknolojinin hayatımıza kattığı bir faydanın daha varlığı keşfediliyor.
 
 
   3D yazıcılar hayatımıza mimari modeller ve eşya tasarımlarıyla girmişti. Aslında teknolojinin geçmişi seksenli yıllarda yapılan araştırmalara kadar gidiyor. Pek çok teknoloji atılımı gibi 3D yazıcıların ilk örnekleri de kişisel garajlarda oluşturuldu, daha sonra bu teknolojinin önemi anlaşıldı ve üretim garajlardan fabrikalara yayıldı.
 
   Zaman içinde 3D yazıcı teknolojisi tıp alanında da etkili olmaya başladı ve özellikle tıbbın belli alanlarında bu teknolojiye yeni bir umut ışığı gözüyle bakıldı. Önceleri işitme cihazı ve diş tedavilerinde yoğun bir şekilde kullanıldı ve zamanla kullanımı diğer alanlarda da yaygınlaştı. Örneğin, kafatası zedelenen hastaların tedavisinde kullanıldı. Hastanın kafatası dijital ortamda tarandı, çıkarılan model bir kalıba döküldü ve bu şekilde kafatası onarılabildi. 3D yazıcılar, plastik, seramik, metal veya cam formatlarında kalıp ve ürünler yapmaya imkân vermeye başladı.
 
     Bir bebeğin hayatını kurtardı
 
   3D yazıcıların tıp alanındaki önemini göstermek açısından 2012’de yaşanan ve basında da geniş yer bulan çarpıcı bir olayı* hatırlayalım. Kalbine ve akciğerlerine bağlı atardamarlarında bozukluk olan bir bebek, solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede birkaç ay boyunca yoğun bakım ünitesiyle hayata tutunmaya çalışır. Doktorları çaresiz bırakan bu olayda, bebek 3D yazıcıda üretilen bir implant sayesinde hayata dönmeyi başarır. Bu umut hikâyesi, 3D yazıcıların sağlık sektörüne etkileri konusunda öncü örneklerden biri olarak kabul ediliyor.
 
 
 
     İnsan ömrü uzayabilir
 
  3D yazıcıların organ ihtiyacı konusunda da öncü olması bekleniyor. Organ bağışların artan ihtiyacı karşılamıyor oluşu, bilim adamlarını yazıcıdan çıkarılabilir organlar konusunda araştırmalar yapmaya itiyor. Bu alanda kat edilecek ufak bir mesafenin insan ömrünü uzatabileceği söyleniyor.
 
   3D yazıcıların hızlı bir şekilde ilaçlara ulaşma anlamında da yeni yollar yaratması bekleniyor. Gelecekte hastaların online eczanelerde dijital reçeteler yardımıyla istedikleri ilaçlara ulaşabilecekleri söyleniyor. Bu yöndeki araştırmaların ilaçlara ulaşmanın kolay olmadığı bölgeler için bir umut olması hedefleniyor.
 
   Google mühendislerinden Gelecek Bilimci Ray Kurzweil, mayıs ayında Huffingtonpost sitesinde yer alan bir dosyada 3D yazıcıları, geleceğin dünyasına şekil verecek en önemli araçlardan biri olarak gördüğünü açıkladı. Gelecekte hasarlı organların yazıcılar sayesinde kolayca onarılacağını özellikle vurguluyor. Yakın olmayan bir gelecekte evlerimizdeki robotların 3D yazıcılar sayesinde ufak tefek tedavileri üstlenebileceği bile söyleniyor.
 
 
 
Küçük dostlarımıza müjde!
3D yazıcılar sayesinde ortaya
çıkan protezler kedi ve köpekler
için de umut ışığı oluyor.
Hazır protez ayaklara uyum
sağlamayan doğuştan problemli
hayvanların imdadına 3D
yazıcı ile hazırlanmış protezler
yetişiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(*) http://www.ntv.com.tr/arsivid/25444822/

Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık