Hareketli Hayatı Teşvik ve Aile Hekimlerinin Kritik Rolü

Hareketli Hayatı Teşvik ve Aile Hekimlerinin Kritik Rolü

12.06.2015 | Aktif Sağlıklı Yaşam Aile Hekimliği| | Henüz yorum yazılmamış

Hareketli Hayatı Teşvik Projesi ve aile hekimlerimizin kritik rolü üzerine

Büyük ölçüde hareketsizliğin sebep olduğu obezite dünyada ve ülkemizde yüzyılın en önemli sorunlarından biri. Türkiye’de 12 yaş üzerinde olan ve düzenli fiziksel aktivite yapan kişi sayısı sadece 2.5 milyon! Bu sonuç ne yazık ki 55 milyon kişinin hareketsiz olduğunu ortaya çıkarıyor. Ülkemizde yapılan araştırmalar obezitenin %30 seviyelerine ulaştığını gösteriyor. Erkeklerde %21, kadınlarda %4 oranında görülen obezite sorunuyla karşılaşma ihtimali yüksek olan kesimin durumu da dikkat çekiyor.

Obeziteyle mücadele için harekete geçme zamanı

Dünyada hareketsizlikten kaynaklanan ölüm oranı %6. Bu da toplam 3.2 milyon kişinin hareketsizliğe bağlı hastalıklardan yaşamını yitirdiği anlamına geliyor. Hareketsizlik yüzünden milyonlarca insanın hayatını kaybettiği günümüzde daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam için artık harekete geçme zamanı!

Yılda 3.2 milyon insan fiziksel inaktivite kaynaklı hastalıklardan ölüyor!

Aile hekimlerinin kritik rolleri

2011 yılı sonunda 81 ilde aktif hale gelen aile hekimliği uygulamasıyla Türkiye, nüfus bazlı hastalık ve sağlık takibi yapma adına önemli bir adım attı. Böylelikle yaklaşık 22.500 aile hekimi 76 milyon nüfusa birinci basamakta sağlık hizmetleri vermeye başladı.

Bireylerin sağlık durumlarının takibi, koruyucu sağlık hizmetlerinin daha verimli hale getirilmesi ve hekim birey iletişiminin güçlendirilmesiyle ciddi başarılar elde edildi. Artık vatandaşlar aile hekimleri tarafından doğru tedaviye yönlendirileceklerini biliyorlar.

Bu durumun sonuçlarına baktığımızda Türkiye’nin ve dünyanın en önemli halk sağlığı sorunu olan obezite ve fiziksel inaktivite ile mücadelenin en kritik rollerinden birinin de aile hekimlerinde olduğu görülüyor.

Koruyucu sağlık hizmetleriyle ilgili uzmanlıkları, vatandaşla güvene dayalı iletişimleri, bunun getirdiği doğal sonuç olarak vatandaşın en çok sözünü dinlediği hekim grubu ve nüfus erişimi en yüksek sağlık ekibi olmaları, bu mücadelede aile hekimlerinin rolünü güçlendirmektedir.

Hareketli Hayatı Teşvik Projesi nasıl doğdu?

Fiziksel aktivitenin küçük yaşlardan itibaren bir yaşam tarzı olarak kabul edilmesi gerekir. Birçok hastalığın önlenmesi açısından fiziksel aktivite oldukça önemli bir etkendir. Bu bilgiden hareketle Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği, fiziksel aktiviteyi ülke çapında yaygınlaştırmak, bilinci artırmak ve daha hareketli bir Türkiye’nin oluşmasına destek olmak amacıyla Hareketli Hayatı Teşvik Projesi’ni başlattı.

Farklı odak gruplara yönelik eğitimler

“Hastalık yoktur, hasta vardır”, tıp dünyasının bildiği anlamlı sözlerden biri. Fiziksel aktivitenin bireylere tavsiye edilmesi noktasında da benzer şekilde “her bireye durumuna, özelliklerine ve kapasitesine uygun fiziksel aktivite” yaklaşımı son derece önemli. Fiziksel aktiviteyle ilgili tüm eğitimler proje kapsamında uzmanlarca hazırlanarak aile hekimlerinin ve vatandaşların kullanımına sunuldu. Çocuklar, yetişkinler, yaşlılar ve engelli vatandaşlar ana başlıkları altında toplam 14 farklı eğitim verilecek.

Bu eğitim prodüksiyonlarına, kısa tanıtım filmlerine ve bilgilere www.fizikselaktivite.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.


Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık