FİZİKSEL AKTİVİTE LİDERLİK PROGRAMI'NA ÇAĞRI!

FİZİKSEL AKTİVİTE LİDERLİK PROGRAMI'NA ÇAĞRI!

08.09.2015 | Aktif Sağlıklı Yaşam| | Henüz yorum yazılmamış

     Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği 2013 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk  Sağlığı Kurumu ve Yıldırım Beyazıt  Üniversitesi ile bir protokol imzaladı. Bu protokol kapsamında  yürüttüğü Hareketli Hayatı Teşvik Projesi’nin önemli bir parçası olan Fiziksel Aktivite Liderlik  Programı’na Türkiye’nin her ilinden aile hekimlerinin katılması hedeflendi. Aile hekimlerinin 2014  yılında başlayan Fiziksel  Aktivite Liderlik Programı’na gönüllü katılımları sürüyor. Aile hekimleri bu  programa fiziksel aktiviteyi teşvik etmek, egzersiz reçetelendirmek ve  fiziksel aktivitenin kronik olmayan bulaşıcı hastalıkların önlenmesi konusundaki önemine vurgu yapmak amacıyla  dahil oluyorlar.

 

     Programın amacı
  Fiziksel aktivitenin bir yaşam biçimi olarak benimsenmesini amaçlayan ve konuyla ilgili farkındalığın artırılmasına destek veren Sağlıklı  Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği ile çalışmalarını sürdüren, Fiziksel Aktivite Liderlik Programı sözcüsü Nevra Öner Varol  programın amacını şöyle özetliyor:
   “Amacımız aile hekimlerinin, fiziksel aktivitenin bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi için rol model olarak konumlandırılmaları. Ayrıca  her bireye uygun bir fiziksel aktivite türü bulunduğunu temas ettikleri nüfusa aktarmaları, fiziksel aktivite reçetelemeleri ve etkin şekilde fiziksel  aktivitenin yaygınlaşması için yapılan çalışmaların sözcülüğünü, liderliğini yapmaları.”
 
 
     Fiziksel Aktivite Lideri kimdir?
 • Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’na katılarak eğitim almış,
 • Program çerçevesinde yürütülen çalışmalara ve üretilmesi hedeflenen çıktılara katkıda bulunan,
 • Temas ettiği kişileri fiziksel aktivite konusunda bilgilendiren ve düzenli fiziksel aktiviteye yönlendiren,
 • Fiziksel aktivite platformu üyeleri ile iletişim halinde olan aile hekimidir.
 
 
 
   Gelin, siz de daha hareketli bir Türkiye için ilk adımı atın ve Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’na katılmak için görev yaptığınız Aile Sağlığı  Merkezi’nin ismini, adınız ve soyadınızla birlikte liderlik@saglikliturkiye.org adresine e-posta ile gönderin.
 

Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık