Dik Durmak

Dik Durmak

28.07.2015 | Yazarlar| | Henüz yorum yazılmamış

Halk, kapitalist ekonomiyi yaşam felsefesinin ana bileşeni haline getirmiş bulunmaktadır. Bu bir kişilik dönüşmesidir aslında. “Promosyonlu satış” uygulamasıyla ticaret alanının her köşesi; pazarlama yeteneklerinin teşvik edildiği bir yarışın kurallarına teslim oldu. Akıl tutulmasına kapılan toplum da sağlığa bu pazarlama “trendinin” penceresinden bakar oldu. Halk, ne yazık ki doktoru artık tüccar olarak görüyor.
 
Bu duruma nasıl düşürüldük derseniz eğer? Zamanı biraz geriye büküp yakın tarihin sayfalarını çevirmek lazım derim. “Promosyon” teşvikiyle yıllarca beş para etmez malları pazarlayan ve halkı akıl tutulmasına uğratarak dönüştüren güç; asıl vurgunu sağlıkta yapmanın planlarını bir süredir yürürlüğe koymuş bulunmaktadır. "Doktor da tüccardır, öyleyse sağlık sektörü de kapitalist dünyanın egemen güçlerine teslim edilmelidir" nakaratı; bazı gözü dönmüş kartellerin dillerine pelesenk ettikleri en önemli “propaganda” aracı olmuştur. Bilinçli bir şekilde bu akıl tutulmasına uğratılan toplumun içerisinde biz doktorlara düşen en önemli görev; ticari izlenime neden olabilecek her türlü davranıştan uzak durmaktır. Dostunuz, arkadaşınız, hatta ailenizden biri olsa bile çay kahve gibi ikramlarını dahi geri çevirmektir. Hesabı siz ödeyin diyeceğim ancak birçoğumuzun buna ekonomik olarak gücünün yettiğini sanmıyorum.
 
Doktorunu yaşatmayı bilmeyen ve kapıtalist zihniyete teslim bayrağı açan topluma verilebilecek en güzel cevap budur aslında.
 
Dik durmak, onurlu durmak!?

Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık