ÇOCUKLARINIZIN HAYATINI DOĞRU BESLENME İLE KURTARIN

ÇOCUKLARINIZIN HAYATINI DOĞRU BESLENME İLE KURTARIN

13.10.2015 | Aktif Sağlıklı Yaşam| | Henüz yorum yazılmamış

   Obezite hastalığının tüm dünyada giderek arttığı bilinen bir gerçek. ABD’de her üç kişiden biri obez ve her 18 dakikada 4 kişi hayatını obezite nedeniyle kaybediyor. Obezitenin tüm dünyada, özellikle çocuklarda artmasında fast food zincirlerinin ve fast food tarzı beslenmeyi çekici kılan reklamların çok büyük payı var.
 
   Fast food zincirleri şeker ve doymamış yağ oranı yüksek besinleri çekici sunumlarla tüketicilere kabul ettiriyor. Bu besinler bir günün tamamında alınması gereken kaloriyi tek bir öğüne sıkıştırıyor ve neredeyse bağımlılık yapıyor. Bir süre sonra bu besinleri tüketmeyen insanlar bağımlılık krizlerine benzer şekilde depresyona girebiliyor. Yanlış beslenme ve hareketsizlik obeziteyi getiriyor.
 
     Obezite ve hastalıklar
   Erkeklerde toplam kilonun %25’i, kızlarda ise toplam kilonun %32’sinden fazlasını yağ oluşturuyorsa obezite teşhisi konuluyor. Obezite başlı başına bir hastalık olsa da vücuttaki tüm organları etkileyerek başka hastalıklara ve hatta ölümlere sebep oluyor. Obeziteye bağlı hastalıkların başında, yağlanma ve kolesterolün sonucu olan kalp hastalıkları geliyor ve en çok ölüm de bu sebeple gerçekleşiyor. Obezitenin neden olduğu hastalıklarda ikinci sırada ise kanser var.
 
     Çocuklarda obezite
   Çocuklarda obezite yetişkinlerdeki obeziteden daha da hızlı oluşuyor. Çocukların ilgisini çeken şeker ve yağ yüklü atıştırmalıklar hem fiziksel gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor hem de obeziteye sebep oluyor.
   Dünyaca ünlü şef Jamie Oliver bu konuya ilişkin çok önemli bir örnek veriyor. Çocukların bilinçli beslenme alışkanlığı kazanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Oliver, içtikleri aromalı kutu sütlerde bir kutu gazlı içeceğinkine eşdeğer miktarda şeker olduğunu söylüyor. Çocuklar bu sütlerden günde iki kutu içtiklerinde vücutlarına yaklaşık 8 yemek kaşığı şeker giriyor. Çocukların sadece sütten aldıkları şeker bir ayda 240, bir yılda ise yaklaşık 2 bin 900 yemek kaşığı.
   Çocuklarda obeziteyi önleme konusunda en büyük görev tabii ki ailelere düşüyor. Jamie Oliver çocuklara yemek yapmayı öğreterek bilinçli beslenme alışkanlığı kazandırılabileceğinin altını çiziyor. Ayrıca okuldaki görevlilerin çocukların beslenme saatinde hangi besinleri tükettiklerini gözetmeleri ve okulda bilinçli beslenme alışkanlığı kazandırmaya yönelik dersler verilmesi gerektiğini vurguluyor.
 
     Çocuklara besinleri öğretmek
   Çocuklarınıza besinleri öğretmekle işe başlayın. Karbonhidrat, protein ve şekeri hangi besinlerden alabileceklerini, hangi besinleri diğer besinlerle birlikte tüketmeleri gerektiğini öğretin.
 
 
   Besinleri tanıyan çocuklar sadece evde değil, dışarıda da kendi seçimlerini yaparak doğru beslenme alışkanlığı kazanırlar.
 
 
     Ara öğünlere önem verin
   Çocuklarınıza sadece ana öğün değil ara öğünlerin de ne kadar gerekli olduğunu öğretin. Ancak ara öğünler yine sağlıklı besinlerden oluşmalı. Çocuğunuzun beslenme çantasına kalori ve şeker oranı yüksek hazır kek, aromalı süt gibi besinler yerine meyve, süt ve kuruyemişler koyun.
 
     Beslenme konusunda açık olun
   Çocuklarınız fast food ve ambalajlı zararlı ürünlerin büyüsüne kapılabilir. Onlarla açık konuşun ve doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğunu, kahvaltının beyni ne kadar geliştirdiğini ve öğrenme sürecini desteklediğini anlatın. Fast food ürünler tükettiğinde ise vücudundaki yağ oranının onda ne gibi hastalıklara yol açacağını öğrenmesine yardımcı olun.
 
     Hazır yemekten uzak durun
   Evinizde sıklıkla yemek pişirmeye özen gösterin ve hazır yemek siparişlerini olabildiğince aza indirin. Fast food yiyecekleri çocuklarınıza bir ödül olarak sunmaktan kaçının. Böyle bir ödül sistemi fast food yiyecekleri onlar için daha cazip kılacak ve her başarılarında kendilerini bu yiyeceklerle ödüllendirmenizi isteyeceklerdir.
 

Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık