Warning: imagepng(): Unable to open 'upload/thumbs/ingilteremuzikharitasi-65-210-135-s-p-center_center-FFFFFF.png' for writing: Permission denied in /var/www/ailehekimi.com/public_html/admin/system/classes/IMAGE_PROCESSOR.php on line 77
BEACON TEKNOLOJİSİYLE YENİ NESİL ALIŞVERİŞ DENEYİMİ
BEACON TEKNOLOJİSİYLE YENİ NESİL ALIŞVERİŞ DENEYİMİ

BEACON TEKNOLOJİSİYLE YENİ NESİL ALIŞVERİŞ DENEYİMİ

02.11.2015 | Aktüel | | Henüz yorum yazılmamış

   Müşterilerin alışveriş deneyimini değiştirmeyi, firmalarla müşteri arasındaki iletişimi sağlamayı amaçlayan Beacon, alışveriş sektörüne büyük yenilikler getiriyor. Akıllı cihazlarla kullanılabilen Beacon şimdiden Amerika Birleşik Devletleri’nde zirvedeki yerini aldı. Bu teknolojiyi tüm dünyada yaygınlaştırmak için önemli çalışmalar yapılıyor.
 
     Beacon nedir?
   Beacon düşük enerjili Bluetooth (BLE) teknolojisini kullanan konum tabanlı bir etkileşim teknolojisi. Akıllı cihazlar düşük enerjili Bluetooth sinyallerini yakalıyor ve istenilen görevi yerine getiriyor. Pasif olarak sinyal yayan Beacon etkileşimli cihazlar hem konuma hem de mesafeye bağlı olarak müşterilere ve firmalara belirli mesajlar ulaştırıyor. Özellikle alışveriş merkezlerinde kullanıldığında tüketicinin ürüne daha hızlı ulaşmasına, mağazaların da reklam yapabilmesine olanak tanıyor. Örneğin, bir alışveriş merkezine girdiğinizde Beacon etkileşimli akıllı cihazınız düşük enerjili Bluetooth sinyallerini yakalayarak hangi mağazalarda hangi ürünlerde indirim olduğunu size gösterebiliyor.
 
     Beacon teknolojisini kimler kullanabilir?
   Beacon hem iOS hem de Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlar tarafından kullanılabiliyor. Tüm dünyada Beacon teknolojisiyle uyumlu 570 milyon Android ve iOS işletim sistemli cihaz bulunduğu biliniyor. Dolayısıyla sadece müşterilerin firmaların uygulamalarını cihazlarına yüklemiş olması gerekiyor.
 
   Beacon ile neler yapılabilir?
 Firmalar Beacon teknolojisini kullanarak mağazalarına müşteri çekebiliyor. Firma sahipleri müşterinin uzun süre bir reyonla ilgilendiğini gördüğünde, o reyonla ilgili fırsatları mesaj olarak akıllı cihazına ulaştırabiliyor. Ayrıca indirim kuponları ve reklam mesajları gönderebiliyor ve müşterinin alışveriş alışkanlıklarıyla ilgili veri depolayabiliyor.
 
   Beacon teknolojisi nasıl ilerliyor?
 Yeni nesil tüketiciler dijital teknolojilere daha açık. Beacon teknolojisi firmaların tüketicilere reklam, indirim, kampanya gibi bilgileri ulaştırmasını daha kolay hale getiriyor. İş ve ekonomi dergisi Business Insider’a göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük perakende zincirleri Beacon teknolojisinden yararlanabilmek için çeşitli çalışmalar yapıyor. Hem maliyet hem de kullanım açısından oldukça uygun olan Beacon, tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor ve kullanıcılarına yeni nesil alışveriş deneyimi sunuyor.

Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık