Aile Hekimliğinin Tarihi

Aile Hekimliğinin Tarihi

06.06.2015 | Aile Hekimliği| | Henüz yorum yazılmamış

Aile hekimliğinin temelleri genel pratisyenlik olarak İngiltere’de atıldı. Eğitimi ve uygulamasına yönelik kurallar oluşturuldu, kolonileşmeyle birlikte İngiltere’den Amerika’ya taşındı.
 
Genel pratisyenler İngiltere ve Amerika’da 1800’lerin sonuna kadar, stajyer-çırak ilişkisiyle eğitildiler. Stajyerler deneyimli doktorların yanında çalışmaya, kısa süreli kurslara ve uygulamalı alışmalara katılmaya başladılar. Amerika’daki halkın büyük çoğunluğu küçük kasabalarda yaşıyor, çiftçilikle uğraşıyorlardı. Doktorlar evleri ziyaret ediyor, ailelerin tüm sağlık problemleriyle ilgileniyorlardı.

Şehirler büyümeye başlıyor, pratisyenlere duyulan ihtiyaç artıyor!

1800’lerin sonlarına doğru şehirlerin büyümeye başlaması tıp eğitiminin standartlarının oluşma sürecini de hızlandırdı. Tıp okulları bu dönemde açıldı ve 1900’lerin başında genel pratisyenler üniversite eğitimi almaya başladılar.
 
İlerleyen yıllarda standartlar oluşturuldu, uzmanlık alanları belirlendi, hastane ve tıp okullarında eğitim buna göre şekillendirilmeye başlandı ancak genel pratisyenlik rağbet görmedi. 1960’a kadar üniversitelerin bu bölümüne olan başvuruların sayısı hızla azaldı. Nüfusun artması ve yeterli sayıda pratisyen hekimin olmaması büyük bir sorun haline geldi.

Amerikan Genel Pratisyenlik Akademisi kuruluyor

Amerikan Genel Pratisyenlik Akademisi (The American Academy of General Practice) 1947’de kuruldu, 1958’de Genel Pratisyenliğe Olan İlginin Azalması konulu bir rapor yayınladı ve yeni bir  uzmanlık alanı olacak aile hekimliğiyle ilgili görüş bildirdi. Bu raporun ve 1966’da hazırlanan Millis, Folsom ve Willard raporlarının etkisiyle 1969’da aile hekimliği yeni bir uzmanlık alanı olarak kabul edildi. Aile Hekimliği Asistanlığı İzleme Komitesi oluşturuldu ve 1970’te Amerikan Genel Pratisyenlik Akademisi, Amerikan Aile Hekimleri Akademisi olarak anılmaya başladı.
 
Aile hekimliğinin bir uzmanlık alanı olmasının ardından, aile hekimlerinin sayısı hızla arttı. Hastalığın değil, hastanın odakta olduğu bu uzmanlık dalının önemi kısa sürede anlaşıldı. Bugün aile hekimleri toplum sağlığı konusunda aldıkları önemli rolün bilincinde olarak özverili çalışmalarına devam ediyorlar.
 
 
 

Eğitimli aile hekimleri yetişiyor

ABD’de eğitimli aile hekimlerinin yetiştirilmesine 1969 yılında asistanlık  programıyla başlandı. 1973 yılında 164 programda 1754 asistan eğitim görüyorken, 1981’de bu sayı 386 programda 7.000 asistana yükseldi. 1996’da asistanlık programlarındaki asistan sayısı 10.102’ye ulaştı. 1970-2001 tarihleri arasında 63.930 hekim asistanlık sürecini tamamlayarak aile hekimliği uzmanı oldular.
 
2014 yılına geldiğimizde ABD’deki 275.000 dolaylarındaki birinci basamak hekiminin yaklaşık %39’unun aile hekimi olduğunu görüyoruz. Diğer birinci basamak hekimlerini geriatri, genel pratisyen, genel dahiliye, genel pediatri doktorları oluşturuyor. Aile hekimleri birinci basamak bakım hizmetlerinin yaklaşık yarısını yerine getiriyorlar. 2012 yılında yayımlanan bir rapora göre bir aile hekimine kayıtlı ortalama 2.300 kişi bulunuyor.

Aile hekimlerinin izlemesi gereken yollar

ABD’de tüm tıp fakültelerine kayıt olmanın ön koşulu önce liseden sonra kolejden mezun olmak. Tıp eğitimi dört yıl sürüyor ve öğrenciler tıp doktoru (MD) ya da osteopati doktoru (DO) olarak mezun oluyorlar. Klinik eğitimi sahada, hastanelerde ve çalışan aile hekimliği uzmanlarının ofislerinde gerçekleşiyor.
Aile hekimliğine ilişkin en büyük meslek kuruluşu olan American Academy of Family Physicians üyeliklerini koruyabilmek için aile hekimlerinin 3 yılda 150 saat süren eğitim etkinliklerine katılmaları gerekiyor. Her yedi yılda bir yeterlik sınavına giren aile hekimleri, yeterlik sertifikasını (Board Certified Status) bu yolla yeniliyorlar.
Amerika Birleşik Devletleri’nin büyüyen, aynı zamanda yaşlanan nüfusu, birinci basamak hizmetlerine olan talebin artacağını gösteriyor. Bu durum pek çok ülke için de geçerli.

Referanslar

1. http://www.aafpfoundation.org/online/etc/medialib/found/documents/programs/chfm/ foundationgutierrezpaper.
Par.0001.File.tmp/foundation-gutierrezpaper.pdf
2. http://www.history-ofgeneralpractice.org/
3. http://www.ailehekimligi.com.tr/?Ctrl=HTML&HTMLID=3867&t=Amerika_Birlesik_Devletleri_nde_Aile_Hekimligi_
4. http://ailehekimligi.gov.tr/aile-hekimlii/duenyada-aile-hekimlii.html
5. http://kff.org/other/state-indicator/total-active-physicians/
6. http://www.ahrq.gov/research/findings/factsheets/primary/pcwork1/index.html
7. http://www.aafp.org/about/policies/all/workforce-reform.html
8. http://www.annfammed.org/content/10/5/396.full

 


Diğer Yazılar

Henüz yorum yazılmamış

Yorum yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Yukarı Çık